Zásady pokládky dřevěné podlahy
Při pokládce dřevěné podlahy je důležité dodržovat několik zásad, ať už používáte jakýkoliv materiál. Pokud je budete dodržovat, budete pečliví a trpělivý, odměnou vám bude dřevěná podlaha, která s vámi bude celý život.
Ještě než přistoupíme k samotným technikám pokládky dřevěné podlahy, připomeneme si pár všeobecných zásad, které platí pro všechny druhy dřeva.
- Nikdy nepokládejte poškozený materiál. Zkontrolujte ho nejen při rozbalení, ale i při samotné pokládce. Proto je velmi důležité mít při práci dostatek světla. Povrch prkna posuzujte ve vzpřímené poloze, při šikmém světle neodhalíte případné škrábance a jiné nedostatky.
- Nechte podlahové palubky aklimatizovat. 48 hodin před pokládkou nechte podlahovky v místnosti, ve které budete pracovat. Zároveň zajistěte teplotu v místnosti nad 17o C a vlhkost vzduchu kolem 55 %. Aklimatizace může být ale i delší, zejména pokud jsou teplotní rozdíly mezi místností, kde se pokládá a místem skladování markantní. Balíky skladujte nerozbalené a na rovném podkladu.
- Vysoká vlhkost a voda dřevěné podlaze pochopitelně velmi škodí. Proto neprovádějte pokládku tam, kde hrozí výskyt stojaté vody (hlavně v koupelně a sauně). Pokud si přece jenom nechcete odpustit dřevěné podlahovky v koupelně, zajistěte, aby na ni nedopadala stříkající voda ze sprchy, vany nebo umyvadla. Také dodržujte relativní vlhkost max. 60 % (to platí ve všech místnostech domu, nejen v koupelně).
- Připravte podklad a buďte pečliví. Musí být naprosto rovný, suchý, pevný, bez trhlin a zbavený všech nečistot. Nerovnosti podkladu vyrovnejte stěrkovou hmotou. Podlahu nepokládejte na dosavadní krytinu PVC či koberec.
- Dřevo je přírodní materiál, a tak pracuje - buď sesychá, nebo bobtná. Proto mu musíte při pokládce nechat prostor u zdí, trubek topení a dalších pevných částí ve vašem bytě. Jinak by mohlo dojít ke zkroucení podlahy. Tomuto prostoru se říká dilatační spára a obvykle by měla být široká minimálně 5 mm na metr pokládky.
Pokládka podlahy plovoucím způsobem
Na rovný a suchý podklad položte parotěsnou fólii, která zabrání prostupu vlhkosti do materiálu. Pokud máte podlahové topení, použijte podložku určenou přesně pro tyto účely. Jednotlivé podlahovky pokládáte volně na povrch a spojujete je buď suchým zámkem, nebo slepujete v peru a drážce.
Celoplošné lepení podlahy
V tomto případě je velmi důležité mít připravený dokonale rovný a hladký podklad. Typ lepidla vám doporučí přímo výrobce podlahových palubek. Lepidlo nanášejte ozubenou stěrkou ve stejnoměrných vrstvách. Ihned po nanesení lepidla na podklad pokládejte prkna. Celoplošné lepení má výhodu v tom, že podlaha je tužší, pevnější a méně hlučná.
Pokládka kotvením na rošt
Jedná se o osvědčení způsob pokládky podlahy, který se využívá i při montáži venkovních teras. Je nutné sestrojit si rošt z hranolů (měly by být ze stejného dřeva, jako podlahovky). Na podklad položte izolaci proti vlhkosti a na ni položte rošt. Prkno přišroubujte k hranolům v každém místě styku. Díry převrtávejte, jinak hrozí, že podlahovka praskne. Po provedení kompletní pokládky můžete po podlaze ihned chodit.
Autor: Martina Spěváková
Další články z rubriky
VELOX: Osvědčený stavební systém
Martina Spěváková | 01.09.2019Neduhy dřevostaveb
25.04.2019Bydlení v dřevostavbě: jaké je?
Martina Spěváková | 03.10.2016© 2024, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena
Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek
Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing