Vyvracíme mýty o dřevostavbách

+ Přidat inzerát

Vyvracíme mýty o dřevostavbách

Vydáno: 27.08.2015

Mýty o dřevostavbách jistě slyšeli již všichni z nás. Slýcháme, že snadno shoří, napadají je škůdci, jsou neekologickévíte ale, že je většinou opak pravdou?

Když se u nás začaly objevovat první dřevostavby, kolovaly o nich nepodložené domněnky, ze kterých se později vyvinuly mýty. Ty dokonce mohou od koupě dřevostavby někoho odradit, a tak jsme pro vás připravili nejčastější fakta a mýty o dřevostavbách.

Mohou snadno shořet, napadají je škůdci, dlouho nevydrží… a takto bychom mohli ve výčtu nepodložených mýtů pokračovat. Dobrých důvodů hovořících pro dřevostavbu, které jsou však navíc pravdivé, je ale více. Tyto stavby jsou ekonomické, ekologické, vypadají esteticky a jsou variabilní.

Mýtus č. 1: „Dřevostavby snadno shoří!“

Je pravdou, že v minulosti byla zrovna požární bezpečnost příčinou, proč se začalo od dřevostaveb upouštět. V roce 1751 dokonce Marie Terezie vydala patent, který stavbu domů za dřeva omezoval. Možná proto v některých z nás převládá lepší pocit z cihlových staveb.

Tento mýtus o dřevostavbách je snad nejméně pravdivý. Dřevostavby musí splňovat přísné požární předpisy a mají předepsanou požární odolnost. Dřevo je sice samo o sobě hořlavé, ale moderní dřevostavby jistě nevzplanou jako krabička sirek. Větší riziko se skrývá, stejně, jako v jiných domácnostech, ve vzplanutí vybavení interiéru. Proto je vždy lepší mít doma hasicí přístroje.

Vyvracíme mýty o dřevostavbách

Mýtus č. 2: „Dřevostavby napadají škůdci!“

Moderní montované dřevostavby jsou tvořené ze sendvičových panelů. Ty jsou již z výroby vyrobené z materiálů na bázi dřeva, ošetřených proti škůdcům. Desky zpravidla chrání obklady ze sádrokartonových deseka izolační kontaktní fasáda. Tyto materiály do značné míry dokážou zabránit napadení dřevěných materiálů biotickými škůdci.

Mýtus č. 3: „Kvůli dřevostavbám se ničí lesy.“

Mnoho zájemců o nový dům o dřevostavby odradí to, že jsou právě ze dřeva. Dřevo je však obnovitelným zdrojem energie a mnoho firem, které jej využívají, ročně sázejí další a další stromy a naše krásné lesy dřevostavbami rozhodně netrpí. Přírůstky dřeva jsou v naší zemi větší než plánovaná těžba. Výroba cihel a betonu zatěžuje životní prostředí víc než spotřeba dřeva.

Vyvracíme mýty o dřevostavbách

Mýtus č. 4.: „Dřevostavba se špatně udržuje.“

Dřevostavba nemusí mít vnější opláštění ze dřeva, jak si mnozí lidé myslí. A právě vnější části rozhodují o tom, jak náročná údržba domu bude. Na trhu najdete fasády, které jsou prakticky bezúdržbové a stačí je omýt vodou. Je proto jen na vás, jakou fasádu si pro svůj nový dům zvolíte.

Zamilujte se do dřevostavby

Z vlastností dřevostaveb vyplývá, že jsou ekologické, šetrné k přírodě a v dnešní době i moc hezké. Projekt si však nechte vypracovat od spolehlivé firmy. Odborníci na jejich stavbu vám doporučí nejlepší možné řešení a rozptýlí všechny vaše obavy. Milovníci dřevěných domů mezi další výhody uvádějí variabilitu, dobré odvětrávání a hlavně také rychlou výstavbu. Profíci v tomto oboru vám nový domov postaví již za pár týdnů.


Rozhodli byste se pro dřevostavbu? Napište nám do diskuze

Autor: Jana Batelková

Další články z rubriky

VELOX: Osvědčený stavební systém

Martina Spěváková | 01.09.2019

VELOX: Osvědčený stavební systém

Jestliže jste ještě neslyšeli o unikátním stavebním systému VELOX, zpozorněte. Pyšní…

Neduhy dřevostaveb

25.04.2019

Neduhy dřevostaveb

Nebudeme zastírat, že dřevostavby čelí mnoha mýtům a polopravdám. V posledních 10…

Bydlení v dřevostavbě: jaké je?

Martina Spěváková | 03.10.2016

Bydlení v dřevostavbě: jaké je?

Dřevostavby se dnes skloňují ve všech pádech. Pokud jste budoucím stavebníkem a právě se…


Inzerujte na portálu

© 2024, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑