Využívejte dešťovou vodu a ušetřete tisíce korun za provoz domácnosti

+ Přidat inzerát

Využívejte dešťovou vodu a ušetřete tisíce korun za provoz domácnosti

Vydáno: 07.02.2014

Denně spotřebujete průměrně 100 l vody. Nejvíce vody připadne sprchování, splachování WC a praní prádla. Dvě z těchto tří položek můžete nahradit dešťovou vodou. Denně tak spotřebujete o polovinu méně pitné vody. To se samozřejmě projeví na vašich účtech, výrazně tak šetříte.

Neustále přemýšlíme, jak bychom mohli ušetřit za provoz domácnosti. Kupujeme stále energeticky úspornější domácí spotřebiče, žárovky, volíme alternativní způsoby vytápění. Velký podíl na ročních výdajích má také spotřeba vody. Poradíme vám, jak ji až o polovinu snížit - pořídit si kvalitní dešťový program.

Kdy můžeme nahradit pitnou vodu

Plastová jímka na dešťovou voduNejvíce pitné vody spotřebujeme na splachování WC. Pokud ještě zaléváte zahradu z vodovodního řádu, mluvíme o opravdovém plýtvání. Stačí si uvědomit, že 97 % vody na světě je voda slaná, tudíž pro nás nepoužitelná. Zbývají nám pouhá 3 % vody, která se většinou nachází v ledovcích. Lidstvo může pro své účely využívat pouhých 0,3 % světových zásob vody.

Na spoustu běžných úkonů, jako je praní, zalévání, splachování nebo úklid můžeme bez obav použít dešťovou vodu. Srážkovou vodu, kterou využijeme na zálivku nebo mytí auta většinou schraňujeme v plastové jímce na dešťovou vodu. Tu můžeme usadit do terénu do předem vykopané jámy s vybetonovaným dnem, nebo ji nechat volně a umístit ji například po okap.

Dešťová voda je šetrnější k domácím spotřebičům

Praním ve vyfiltrované dešťové vodě ušetříte nejen za samotnou vodu, ale také za prací prostředky. Vaše pračka navíc nebude tak trpět. Srážková voda je totiž měkká, snadněji rozpouští prací prášek (dáváte ho potom méně) a v pračce se neusazuje vodní kámen. Podobný účinek má voda i na sanitární vybavení.

Schéma inteligentního dešťového programu od Ekocis.Jak funguje dešťový program

Moderní inteligentní dešťové programy se skládají z plastové jímky uložené pod zemí, filtru na vyčištění zachycené vody, domácí vodárny, která slouží jako čerpadlo a přepínač na vodovodní řád, v případě, že by v záchytné nádrži nebyl dostatek vody. Nádrž je zároveň vybavena také havarijním přepadem, který odvede přebytečnou vodu z nádrže do kanalizace.

Autor: Martina Spěváková

Další články z rubriky

VELOX: Osvědčený stavební systém

Martina Spěváková | 01.09.2019

VELOX: Osvědčený stavební systém

Jestliže jste ještě neslyšeli o unikátním stavebním systému VELOX, zpozorněte. Pyšní…

Neduhy dřevostaveb

25.04.2019

Neduhy dřevostaveb

Nebudeme zastírat, že dřevostavby čelí mnoha mýtům a polopravdám. V posledních 10…

Bydlení v dřevostavbě: jaké je?

Martina Spěváková | 03.10.2016

Bydlení v dřevostavbě: jaké je?

Dřevostavby se dnes skloňují ve všech pádech. Pokud jste budoucím stavebníkem a právě se…


Inzerujte na portálu

© 2024, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑