Šest dobrých rad před stavbou pergoly

+ Přidat inzerát

Šest dobrých rad před stavbou pergoly

Vydáno: 27.10.2014

Stavba pergoly není tak složitou záležitostí, jak se možná zdá. Stačí dobrá příprava, plánování a správné zásady. Při troše štěstí a s dobrými radami to zvládnete i vy.

Kdo by nechtěl využít místo na své zahradě a postavit si zde příjemné posezení, které nás v létě ukryje před slunečními paprsky a poskytne útočiště například při grilování? Zahradní pergolu zvládnete při troše šikovnosti i sami, bez pomoci stavební firmy. Vyjde vás na zlomek ceny, postavíte si ji podle svých představ a navíc získáte skvělý pocit z toho, že stavba prošla vašima rukama. Máme pro vás 6 dobrých rad, které by měl znát každý, do se chce pustit do stavby pergoly.

1. Vyberte správné dřevo

Zahradní pergoly mají vcelku jednoduchou konstrukci, která se skládá z trámků a hranolů. Výběr dřeva však nepodceňujte a vyberte opravdu kvalitní trámky. Nejčastěji se u nás používá dřevo z tuzemských jehličnanů, které by mělo být řádně vysušené, maximálně na 15 % vlhkosti. Kdyby bylo dřevo vlhčí, špatně by se opracovávalo a za krátkou dobu by začalo pracovat a tudíž praskat. Navíc by jeho povrch nikdy nedosáhl požadované hladkosti. Dřevo ještě před stavbou konstrukce co možná nejvíce ošetřete povrchovými nátěry proti venkovním vlivům, plísním a houbám.

Stavbu pergoly zvládnete při troše šikovnosti i vy

2. Dobře promyslete základy

Pro podlahu pergoly můžete použít profilová prkna, štěrk nebo materiál, který se bude na vaši zahradu hodit.

Celou konstrukci pergoly nesou nosníky, které musíte dobře uchytit, protože ovlivňují celou stabilitu konstrukce. Máte možnost nechat si postavit jako základ betonovou desku firmou, která se zabývá zakládáním staveb, nebo připevnit jednotlivé sloupky do kování. Kotvy můžete zabetonovat samostatně, nebo je přišroubovat k betonovému pilotu.

3. Nezapomeňte na dobrou orientaci pergoly

Postavení pergoly je třeba přizpůsobit orientaci vaší zahrady. Vyzkoumejte proto, kde máte na svém pozemku stínová místa a zjistěte, kam míří sluníčko nejvíce v době, kdy budete na pergole sedávat. Při večerním grilování vám tak nebude slunce svítit do obličeje a při poledním slunci vás pergola bezpečně schová před žárem.

4. Předem se rozhodněte pro zastřešení

Hned na začátku je třeba si ujasnit, zda budete chtít vaši zahradní pergolu zastřešit, nebo zda necháte tento úkol například na popínavých rostlinách. Zastřešení provádějte s rozmyslem a podle toho, jak budete chtít pergolu využívat, zda zde například budete chtít umístit krb, pěstovat vinnou révu nebo také to, zda nenapadá v zimě ve vaší krajině moc sněhu, který by střechu poničil. Prohlédněte si tedy pozorně nabídku možných typů zastřešení a uvažte, co by bylo pro vaši realizaci nejlepší.

5. Použijte pozinkované kování

Vaši pergolu můžete využít i k pěstování vínaOd používání běžných hřebů a hřebíků se v dnešní době již upouští. Místo nich se doporučuje používat pozinkované vruty, které mají mnohem lepší pevnost a postarají se o udržení dřeva i v době, kdy může pracovat. Pozinkování navíc zabrání oxidaci kovu i po mnoha letech.

6. Dopřejte své pergole užitečné doplňky

Aby byl pobyt na vaší pergole co nejpříjemnější, je třeba ji opatřit nejrůznějšími doplňky. K pergolám neodmyslitelně patří mřížka s popínavou rostlinou, kde můžete například pěstovat vinnou révu. Můžete sem také podle možností nainstalovat krb, venkovní posezení ze dřeva, zástěny proti průvanu a spoustu dalších doplňků, které se postarají o vaše příjemné posezení.

Autor: Jana Batelková

Další články z rubriky

VELOX: Osvědčený stavební systém

Martina Spěváková | 01.09.2019

VELOX: Osvědčený stavební systém

Jestliže jste ještě neslyšeli o unikátním stavebním systému VELOX, zpozorněte. Pyšní…

Neduhy dřevostaveb

25.04.2019

Neduhy dřevostaveb

Nebudeme zastírat, že dřevostavby čelí mnoha mýtům a polopravdám. V posledních 10…

Bydlení v dřevostavbě: jaké je?

Martina Spěváková | 03.10.2016

Bydlení v dřevostavbě: jaké je?

Dřevostavby se dnes skloňují ve všech pádech. Pokud jste budoucím stavebníkem a právě se…


Inzerujte na portálu

© 2024, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑