Při stavbě střechy se vyvarujte nejčastějších chyb a ušetříte si starosti
Stavíte nebo rekonstruujete střechu? Pak se jistě chcete vyvarovat nejčastějších chyb. Poradíme vám, na jaké je třeba se zaměřit, aby vám střecha nepřidělala pouze další starosti.
Stavba střechy je něco, co nás dokáže pěkně potrápit. Když je střecha hotová, musí být nejen jako celek funkční, ale musí být také estetická. Při její opravě či stavbě je však třeba dávat pozor na chyby, kterých je třeba se vyvarovat. Některé jsou totiž jen těžko vzít zpátky, což může mít za následek nepříjemné obtíže.
Chyb při stavbě střechy se mohou lidé dopustit nejen při samotné realizaci, ale také v návrhu provedení. Často se také můžeme setkat s vadami materiálu. Rizikové také může být šetření na špatném místě, které poté sníží životnost střechy.
Nejčastější vady na střešní konstrukci
|
|
Zkonstruujte správně konstrukci
Konstrukce krovu nesmí být v žádném případě provedena z nadměrně vlhkého nebo nedostatečně vyschlého materiálu. Při vysychání dřevo pracuje a následně v něm mohou vznikat trhliny, které mohou narušit veškeré povrchové ošetření dřeva proti plísním, hnilobám nebo broukům. Také dbejte na to, aby byly pro střešní konstrukci použité správné hranoly. Vhodné jsou například BSH hranoly, které jsou tvořeny ze souměrně slepených a sušených prkenných lamel z jednoho druhu dřeva.
Špatný návrh konstrukce střechy
Aby vaše střecha plnila co nejlépe svůj účel, je třeba se věnovat jejímu návrhu již od začátku. Konstrukční plán musí být odborně vytvořen do detailů, protože mnohdy může dojít k tomu, že nebudou splněny záruční podmínky výrobce krytiny. Největší chybou může být nevhodný návrh bezpečného sklonu střechy. Tento nedostatek je poté velice obtížné odstranit. Další chybou mohou být špatné tepelně-izolační vlastnosti v místech napojení střechy na nosné zdivo.
Než se pustíte do stavby, je třeba mít vhodné nářadí. Nezapomeňte na vrtáky, brusky nebo elektrická kladiva, která vám ušetří spoustu práce.
Dávejte pozor na zatížení sněhem
Střecha musí odpovídat konkrétnímu zatížení. Při navrhování střech se proto berou v úvahu i průměrné hodnoty sněhových srážek pro konkrétní oblast. Proto pro horské oblasti budeme využívat jiné krytiny, než pro nížiny a naopak. Zatížení sněhem je zde naprosto odlišné. Proto pro střešní krytiny vašeho domu volte vždy vhodný materiál a ověřte si, zda jsou informace poskytované prodejcem pravdivé.
Aby nebylo špatně namontováno
Všechny komponenty, používané při stavbě střešního systému, musí být nainstalovány podle technické dokumentace. Stavba střechy proto není možná bez znalostí jednotlivých řemesel, ať už truhlařiny, klempířství, pokrývačství či tesařství. Proto se nepouštějte do stavby svépomocí, aniž byste měli potřebné znalosti. Následné škody vás mohou stát víc, než když za stavbu připlatíte odborníkům na řemeslo. U stavby střechy svépomocí se můžeme setkat se špatným provedením hydroizolace, kdy může být fólie zvlněná, potrhaná nebo znečistěná – v tomto případě se voda dostane tam, kam nemá.
Autor: Jana Batelková
Další články z rubriky
VELOX: Osvědčený stavební systém
Martina Spěváková | 01.09.2019Neduhy dřevostaveb
25.04.2019Bydlení v dřevostavbě: jaké je?
Martina Spěváková | 03.10.2016© 2024, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena
Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek
Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing