Pořiďte si studnu, elegantní zdroj vody pro vaši zahrádku

+ Přidat inzerát

Pořiďte si studnu, elegantní zdroj vody pro vaši zahrádku

Vydáno: 28.02.2014

Zalévat vodou z vodovodního řádu je bláznovství. Čím ale zalévat zahrádku a trávník v horkých letních dnech? Nebojte se pořídit si studnu. Uvidíte, že se vám tato investice mnohonásobně vrátí. Cena vody bude totiž stále vyšší a vyšší.

Pokud uvažujete o studni, nejdůležitější je ujistit se, že přes váš pozemek vede pramen, v jakém místě a hlavně v jaké hloubce. To, že soused má studnu, neznamená, že vy ji budete mít taky. Kontaktujte vybraný hydrogeologický ústav, jehož odborníci zjistí potřebné informace. Pokud chcete spoléhat na proutkaře-samouka, nemusí být zjištěné údaje až tak přesné a také se nedozvíte, v jaké hloubce se pramen nachází. Důležité je také vhodné umístění a navržení studny na pozemku, abyste nestáhli vodu sousedům. Studna musí být také umístěná od možných zdrojů znečištění - například žumpy nebo potrubí kanalizace. Vzdálenosti se určují podle propustnosti prostředí.

Jak na povolování studny krok za krokem

  1. Nejprve si musíte objednat hydrogeologický průzkum. Povolení vykonávat hydrogeologický průzkum má pouze osoba oprávněná Ministerstvem životního prostředí. Pozor na falešná kulatá razítka. Seznam oprávněných hydrogeologů najdete na mzp.cz.
  2. Vyhledejte si spolehlivou firmu, která se zabývá realizací studní. Najde pramen, doporučí vám vhodné umístění studny a vytvoří vám cenovou nabídku. Realizace studny je poměrně nákladnou záležitostí. Obecně lze počítat s cca 1500 Kč/m vrtu. Pokud se rozhodnete, že chcete investovat, nechte si vypracovat projektovou dokumentaci studny.
  3. Studnu lze nechat vyhloubit jako průzkumné geologické dílo, které poté schválí vodoprávní úřad na studnu. Podle zákona z průzkumného vrtu nelze odebírat vodu pro své účely. Studnu můžete také vybudovat jako vodní dílo. Vzniká na základě výsledků průzkumného vrtu.
  4. Připravený projekt studny zašlete na krajský úřad. Zásah je nutné ohlásit také obci a báňskému úřadu (pokud je vrt hlubší než 30 m).

Kopanou nebo vrtanou studnu?

Zemní práce minibagrem vám usnadní realizaci kopané studny.Setkáváme se se dvěma druhy studen - s kopanou a vrtanou. Vhodné řešení by vám měla doporučit firma, která studnu vyhotoví. Kopaná studna má průměr zhruba metr a její stěny jsou zpevněné betonovými skružemi. Při této práci si objednejte zemní práce minibagrem, které vám ušetří spoustu času. Výhodou kopané studny je, že se dá snadno čistit a umožňuje velké odběry, což se vám hodí právě při zalévání zahrady nebo mytí auta. Kopaná studna většinou není moc hluboká, pokud je pramen spodní vody mělký, můžete zvolit tuto variantu.

Obecně platí, že čím užší je vrt, tím musí být hlubší. Tam, kde je pramen spodní vody hluboko, se přistupuje k vrtaným studnám. Získáte z něj kvalitní vodu, často i pitnou. Provádí se vrt o šířce zhruba 16 cm, do kterého se umístí roura a speciální čerpadlo. Doporučujeme čerpat vodu z hlubinného vrtu ponorným čerpadlem na vodu značky EXTOL, které zvládne výtlak až desítky metrů. Ponorná čerpadla mají výrazně vyšší výkon než sací čerpadla.

Autor: Martina Spěváková

Další články z rubriky

VELOX: Osvědčený stavební systém

Martina Spěváková | 01.09.2019

VELOX: Osvědčený stavební systém

Jestliže jste ještě neslyšeli o unikátním stavebním systému VELOX, zpozorněte. Pyšní…

Neduhy dřevostaveb

25.04.2019

Neduhy dřevostaveb

Nebudeme zastírat, že dřevostavby čelí mnoha mýtům a polopravdám. V posledních 10…

Bydlení v dřevostavbě: jaké je?

Martina Spěváková | 03.10.2016

Bydlení v dřevostavbě: jaké je?

Dřevostavby se dnes skloňují ve všech pádech. Pokud jste budoucím stavebníkem a právě se…


Inzerujte na portálu

© 2024, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑