Péče o dřevěnou fasádu domu nemusí být složitá

+ Přidat inzerát

Péče o dřevěnou fasádu domu nemusí být složitá

Vydáno: 06.05.2014

Dřevěná fasáda bezpochyby dodá každému domu punc luxusu a nevšednosti. Přece jenom ji nevídáme na každém rohu. Dřevěná fasáda má jednu vynikající vlastnost - sami si zvolíte, zda bude bezúdržbová či nikoliv! 

Pokud hledáte něco originálního a milujete přírodní materiály, pak je dřevěná fasáda přímo pro vás! Pokud zvolíte cestu bezúdržbové fasády, určitě neprohloupíte. Smiřte se ale s tím, že fasáda bude postupem let měnit svou podobu. Dřevo zůstává stále velmi kvalitní, ale zbarvuje se do šeda. Je to způsobeno slunečním zářením, pod kterým dřevo oxiduje, nezkracuje se tím ale jeho životnost.

Když chceme o dřevěnou fasádu pečovat

Dřevěnou fasádu natírejte po 5 letech.Pokud si má dřevo udržet svou barvu, je nutné se o něj starat, především ho opatřit ochranným nátěrem. Na dřevěnou fasádu je vyvíjen obrovský tlak v podobě UV záření, nárazového větru, deště, sněhu a mrazu, proto je přirozené, že na tyto jevy dřevo reaguje. Fasádu doporučujeme natírat po 5 letech, s výsledkem budete určitě spokojení.

Na trhu se vám nabízí nepřeberné množství laků, lazur, krycích nátěrů a olejů na dřevo, který si vybrat? Obecně je lze rozdělit na akrylátové (vodouředitelné) barvy a syntetické barvy. Ať už vybereme jednu, nebo druhou variantu, vždy nesmíme zapomenout ošetřit dřevo prostředkem proti plísním a dřevokazným houbám. Před natřením je také nutné odstranit zbytky staré barvy na dřevě.

Poradíme vám s výběrem nátěru na dřevo

  • Lak - vytvoří na dřevě souvislou neprodyšnou vrstvu. Dřevo nemůže dýchat, stává se odolným vůči vlhkosti, větru a slunečnímu záření. Lak ale není přizpůsobivý, a tak často praská vlivem vysychání/bobtnání dřeva.
  • Lazura - lazury vytvářejí na povrchu dřeva pružný film. Lze je sehnat v tenkovrstné nebo silnovrstvé variantě. Lazury jsou tónované a dodávají dřevu příslušný odstín, ale nepřekrývají jeho strukturu. Výsledný odstín také závisí na druhu dřeviny, opracovaném povrchu apod.
  • Krycí barvy - obsahuje pigmenty, které chrání dřevo před vlivy počasí. Krycí nátěr ale zcela zakrývá sktrukturu a původní barvu dřeva. Tyto nátěry jsou velmi často používány například na rámy oken. Tmavší krycí barva vždy obsahuje více pigmentů, a proto účinněji chrání dřevo.
  • Olej - ošetřující přípravky na přírodní bázi. Vytváří hedvábný matný povrch vysoce odolný vůči UV záření, větru a vlhkosti. Oleje se vsáknou do struktury dřeva a chrání ho zevnitř. Zároveň dřevo může dýchat a uvolňovat vlhkost.

TIP! Renovujete dřevěnou fasádu? Použijte lazuru Sikkens Cetol HLS plus, která je určená pro nátěr fasády ze zadní i pohledové strany.

Autor: Martina Spěváková

Další články z rubriky

VELOX: Osvědčený stavební systém

Martina Spěváková | 01.09.2019

VELOX: Osvědčený stavební systém

Jestliže jste ještě neslyšeli o unikátním stavebním systému VELOX, zpozorněte. Pyšní…

Neduhy dřevostaveb

25.04.2019

Neduhy dřevostaveb

Nebudeme zastírat, že dřevostavby čelí mnoha mýtům a polopravdám. V posledních 10…

Bydlení v dřevostavbě: jaké je?

Martina Spěváková | 03.10.2016

Bydlení v dřevostavbě: jaké je?

Dřevostavby se dnes skloňují ve všech pádech. Pokud jste budoucím stavebníkem a právě se…


Inzerujte na portálu

© 2024, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑