Naučte se, jak postavit plot z pletiva

+ Přidat inzerát

Naučte se, jak postavit plot ve 4 krocích

Vydáno: 10.10.2013

Zorientovat se v současné nabídce nejrůznějších druhů oplocení je pořádný kumšt. Módní výstřelky ale dnes necháme stranou a zaměříme se raději klasiku. Kutilové, pozor! V dnešním článku se naučíme, jak snadno postavit plot z poplastovaného pletiva.

Stavba plotu svépomocí není žádná věda. Chce to jen šikovné ruce, potřebné nářadí a k tomu několik vychytaných tipů, které vám práci ulehčí. V dnešním návodu si v pouhých 4 krocích vysvětlíme, jak snadno postavit plot z pletiva. Než se pustíte do práce, připravte si k ruce veškeré nářadí. Vhod přijde kladivo, provázek, zemní vrták, beton, vrtačka, vodováha a kleště na štípání drátu. No a samozřejmě nezapomeňte na to nejhlavnější, tedy pletivo, sloupky, vzpěry a napínací ráčny. A jdeme na to!

Krok č. 1: Chystáme terén

Pro začátek trocha geometrie v praxi. Nachystejte si dřevěné kolíky, provázek a případně pásmo. Dřevěné kolíky zatlučte na krajích pozemku a současně po celém obvodu natahujte provázek. Na každém druhém metru našponovaný provázek přichyťte ke kolíku, nebo jej označte např. stuhou. Na označených místech budete posléze hloubit díry, do kterých umístíte plotové sloupky. Základ pro oplocení pozemku již máme hotový, nyní přebírá roli zemní vrták.

Jak postavit plot svépomocí Krok č. 2: Vrtáme základy pro sloupky

Jak jsme již předeslali, nyní přichází na řadu zemní vrták. Díry pro sloupky nedoporučujeme hloubit lopatou, nýbrž ručním motorovým vrtákem se šnekovicí o průměru cca 20 cm. Na předem označených místech vyvrtejte díry do tzv. nezámrzné hloubky, tedy zhruba 80 cm vysoké.

 

Krok č. 3: Betonujeme sloupky

Do každé vyhloubené jámy nalijte namíchaný beton (v poměru 3:1) a sloupky do něj upevněte. Správnou výšku a symetrii jednotlivých sloupků překontrolujte pomocí vodováhy. Zároveň betonujte i plotové vzpěry pod úhlem 45 stupňů ve vzdálenosti 30 cm od čepičky. Beton nechte tvrdnout alespoň 4 dny.

Stavba plotu svépomocí

Krok č. 4: Natažení pletiva

Náš návod na stavbu plotu se blíží do finále. Nyní napněte nosný drát nahoře, uprostřed a dole na u paty sloupku. Drát vyšponujte pomocí napínací ráčny. Následně vezměte pletivo a přivažte jej k prvnímu sloupku pomocí vázacího drátu. Pletivo postupně připínejte po celém obvodu pozemku a vrchními háčky jej připevňujte k napínacímu drátu - pečlivě háček za háčkem. A máme hotovo!

Rozhodli jste se pro plot ze dřeva? Pak nezapomeňte na kvalitní povrchovou úpravu. Kupte si lazuru na dřevěné ploty, která chrání materiál před vlivem počasí, vlhkem a plísní.

Autor: Zuzana Brožová

Další články z rubriky

VELOX: Osvědčený stavební systém

Martina Spěváková | 01.09.2019

VELOX: Osvědčený stavební systém

Jestliže jste ještě neslyšeli o unikátním stavebním systému VELOX, zpozorněte. Pyšní…

Neduhy dřevostaveb

25.04.2019

Neduhy dřevostaveb

Nebudeme zastírat, že dřevostavby čelí mnoha mýtům a polopravdám. V posledních 10…

Bydlení v dřevostavbě: jaké je?

Martina Spěváková | 03.10.2016

Bydlení v dřevostavbě: jaké je?

Dřevostavby se dnes skloňují ve všech pádech. Pokud jste budoucím stavebníkem a právě se…


Inzerujte na portálu

© 2024, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑