Materiály moderní architektury

+ Přidat inzerát

Materiály moderní architektury

Vydáno: 17.04.2015

Stále platí, že je doba plastová? Ne tak docela! Doba se mění a v architektuře 21. století se nyní používají i jiné materiály – ekologičtější, bezúdržbové a takové, které nejen plní funkci, ale jsou navíc pěkné. Seznamte se s nimi:

Tahokov

Tahokov se vyrábí prostřiháváním a natahováním kovů. Jeho nerezovou podobu můžete najít například na fasádách domů, na plotech, schodištích a rampách, nebo na stropních podhledech v kancelářských budovách a dokonce také na uměleckém nábytku. Jeho předností je vysoká pevnost, bezúdržbovost a odolnost proti nepřízni počasí, a proto je tento materiál u architektů velice oblíbený.

Zinková ocel

Jednoduchým příkladem z této oblasti je svařované pletivo, které se hojně využívá pro domy, chaty, farmy, zahrady, hřiště a parky, nebo také k oplocení průmyslových objektů. Důvodem, proč se svařované pletivo tak často používá, je jeho trvanlivost, odolnost a zároveň poměrně výhodná cena. Pletivo ať už v pozinkované, nebo poplastované formě.

Krásné jsou litinové lavičky, litinové reliéfy, kamna, nádobí atd.

Litina

Litinu můžeme potkat na zahradě a v domě například v podobě uměleckých litinových branek a reliéfů na dveřích, litinových laviček, nebo litinových kamen. Je to totiž úžasný materiál, který nezdoláte ani tlakem, ani třeba tvářením vysokou teplotou. Litina se zkrátka po letech ani nehne, a proto investice do litinové lavičky, branky, kamen, nebo i litinového nádobí je dobrá investice na dlouhá léta. Ba co, litina vás přežije!


Na okraj zmíníme také měď a měděné okapy. Ty jsou nejen krásné, ale také trvanlivé. A díky novele o výkupu kovů (se zákazem vyplácení „odpadu" v hotovosti) se už navíc nemusíte tolik obávat, že by vám je někdo ukradl.


Směs cementu a siliky

Směs cementu a siliky je známá všem (nebo alespoň většině) fasádníkům. Moderní fasádní desky se totiž vyrábějí právě z této směsi vyztužené navíc mineralizovaným celulózovým vláknem. Tyto desky mají působivý efekt patiny, přičemž vyrobit je pro vás mohou v jakékoliv barvě. Výsledná fasáda je odolná, ekologická, žáruvzdorná a splňuje přísné hygienické normy.

Zelený dům podle posledních trendů

Zeleň a dřevo

Na konec odbočíme od kovů, kamene a dalších materiálů těžkého průmyslu, a vrátíme se k matce přírodě. Ekologie totiž vládne světem, a proto se nemůžeme divit, že i architekti začali ve svých návrzích počítat s takovými prvky jako je vegetační střecha, popínavé rostliny namísto klasické izolace, hliněné malty a omítky, apod. A stejně tak hraje prim dřevo, u kterého vám jistě přijdou na mysl dřevostavby. Jejich obliba roste každým rokem! A je to jenom dobře, nemyslíte?

Autor: Milena Pelikánová

Další články z rubriky

VELOX: Osvědčený stavební systém

Martina Spěváková | 01.09.2019

VELOX: Osvědčený stavební systém

Jestliže jste ještě neslyšeli o unikátním stavebním systému VELOX, zpozorněte. Pyšní…

Neduhy dřevostaveb

25.04.2019

Neduhy dřevostaveb

Nebudeme zastírat, že dřevostavby čelí mnoha mýtům a polopravdám. V posledních 10…

Bydlení v dřevostavbě: jaké je?

Martina Spěváková | 03.10.2016

Bydlení v dřevostavbě: jaké je?

Dřevostavby se dnes skloňují ve všech pádech. Pokud jste budoucím stavebníkem a právě se…


Inzerujte na portálu

© 2024, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑