Kutilové, zbystřete! Přinášíme užitečné tipy, jak vybrat brusku.

+ Přidat inzerát

Kutilové, zbystřete! Přinášíme užitečné tipy, jak vybrat brusku.

Vydáno: 09.01.2014

Stovky typů, stovky značek, že by se v nich ani sám kutil z povolání nevyznal. V dnešním článku si shrneme základní parametry, podle kterých vybrat správnou brusku a náležité příslušenství. Udělejme si v broušení jasno!

Ruční brusky mají vícero využití. Ve svých servisech je hojně používají autoklempíři, neobejdou se bez nich truhláři a v neposlední řadě samozřejmě i domácí kutilové. Dnes se zaměříme na početnou skupinu oněch příležitostných kutilů a řekneme si, podle jakých kritérií vybrat kvalitní brusku pro domácí využití.

Primárně se řiďte typem povrchu, který se chystáte brousit

Chystáte se renovovat lak na dřevěném jídelním stolu či na oknech vašeho domu? V tom případě sáhněte po vibrační brusce, která si spolehlivě poradí nejen se dřevem, ale i kovy, plasty a již zmíněným zašlým lakem. Pokud se s bruskou potřebujete dostat i do těžko dostupných míst, zaoblení a rohů, nejlépe vám poslouží tak zvaná delta bruska, jejíž kotouč připomíná tvar zaobleného trojúhelníku. Díky třem ostrým vrcholům obrousíte zašlý lak i v rozích stolu, oken a nejrůznějšího dřevěného nábytku. Pro náročnější práce v terénu, kupříkladu broušení betonu či omítky, zvolte brusky sanační. Nyní si zrekapitulujme tři základní typy brusek pro domácí využití:

Vibrační brusky a brousící kotouč

  • Vibrační brusky - jsou vhodné zejména pro práci se dřevem, a to jak pro domácí kutily, tak truhláře z povolání. Jako brusivo se zde využívá nikoli klasický kotouč, ale speciální pás, na němž je umístěn brusný papír. Užitečným příslušenstvím u těchto brusek často bývá i sáček na prach s HEPA filtrem, bruska však musí být vybavena vlastním odsáváním. Cena takovéto brusky se pohybuje v řádech od 1000 až do 8000 Kč.
  • Delta brusky - tento typ brusky umožňuje naprosto přesné broušení i v méně dostupných místech. Delta brusky mají nízkou hmotnost a velmi snadno se s nimi manipuluje. Příjemnou zprávou je i velmi příznivá cena. Takovouto brusku pořídíte již od 700 Kč.
  • Sanační brusky - využívají se zejména na stavbách k broušení omítek, betonu, plechů. Pořizovací cena sanačních brusek se pohybuje kolem 7 000 - 30 000 Kč.

Jak na správný výběr brousícího kotouče

Bruska bez kotouče, to je jako auto bez kol. Spolu se správným typem brusky se zaměřte samozřejmě i na brousící kotouče, bez nich by to nešlo. Ovšem s výjimkou výše zmíněných vibračních brusek, které místo kotoučů využívají brusné pásy. V prvé řadě se řiďte základním pravidlem, které říká, že čím měkčí materiál brousíte, tím tvrdší brusný kotouč potřebujete. A naopak. Na výběr máte hned několik typů kotoučů s ohledem na materiál, který brousíte. Například keramické, hrncové, lamelové, ale i diamantové, které nabízí vůbec nepreciznější výsledek broušení, avšak za vyšší cenu.

Brusivo

U brusek sledujte počet otáček kotouče (stálý a nízký) a také ovladatelnost (co nejjednodušší) a hmotnost. Často opomíjeným, přesto velmi důležitým parametrem při výběru brusky je bezpečnostní pojistka.

Autor: Zuzana Brožová

Další články z rubriky

VELOX: Osvědčený stavební systém

Martina Spěváková | 01.09.2019

VELOX: Osvědčený stavební systém

Jestliže jste ještě neslyšeli o unikátním stavebním systému VELOX, zpozorněte. Pyšní…

Neduhy dřevostaveb

25.04.2019

Neduhy dřevostaveb

Nebudeme zastírat, že dřevostavby čelí mnoha mýtům a polopravdám. V posledních 10…

Bydlení v dřevostavbě: jaké je?

Martina Spěváková | 03.10.2016

Bydlení v dřevostavbě: jaké je?

Dřevostavby se dnes skloňují ve všech pádech. Pokud jste budoucím stavebníkem a právě se…


Inzerujte na portálu

© 2024, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑