Kanadské sruby jako součást českých vesnic

+ Přidat inzerát

Kanadské sruby jako součást českých vesnic

Vydáno: 10.02.2015

Dřevo patří mezi nejstarší stavební materiály, což nám dokazují roubenky a sruby staré několik set let. Víte, jaký je rozdíl mezi roubenkou a srubem a kam se vlastně hodí, či nehodí?

Česká roubenkaroubenkami se v českých horách potkáváte častěji než se sruby. Obě stavby jsou stavěny technikou roubení, kdy se opracované kmeny stromů kladou vodorovně na sebe a v rozích se kříží. Klasická roubenka může být buď celodřevěná, či kombinovaná (cihly a dřevo). Dřevěná část je nejčastěji natřena černě, nebo zeleně. Kanadské sruby a srubové domy naopak připouští pouze celodřevěnou variantu a ponechávají si svou přírodní barvu.

V českých zemí se setkáte s původními roubenkami, které mají stěny upravované tak, že jsou téměř rovné. Nově se s nimi setkáváme i ve vesnicích. Kanadské sruby, které přiznávají kulaté trámy, na někoho můžou působit cize, protože tento tvar není pro náš kraj typický. Jak tedy vyřešit otázku, zda se kanadské sruby hodí do české krajiny? 

Kanadský srub

Na samotě u lesa

Na horách a podhůří se setkáte s roubenkami. Na okraje měst a do vesnice ale stále více pronikají také kanadské sruby - mezi původní starší zástavbu z cihel. Srub pak v takovém prostředí působí doslova jako pěst na oko. Pokud tedy chcete kanadský srub, věřte, že mu bude slušet samota. Nejlépe u lesa.

Chápeme ale, že málokdo chce takové bydlení na konci světa. Srub si minimálně zaslouží velký prostorný pozemek se vzrostlými stromy, které mu pomohou se v novém prostředí adaptovat a alespoň trochu zapadnout. Při navrhování srubu se také koukejte na okolní stavby. Jsou malé nebo se dokonce jedná o titěrné chatičky a domečky? V tom případě ani tady nebude masivnímu srubu příliš dobře.

Zvenku je to kulaté... a co zevnitř?

Pokud chceme srub, jde nám především o materiál, ze kterého je postavený, tedy o dřevo. Proto musíme nechat vyniknout jeho kráse. Nesnažte se zamaskovat přírodní barvu dřeva chemickými nátěry, zvolte přírodní lazury, které naopak strukturu dřeva podrhnou.

Podobně je na tom také interiér. Můžete nechat vyniknout kulatinu, nebo ji nechat zakrýt sádrokartonovými podhledy, ale jaký by to mělo smysl? Dřevo je samo o sobě natolik dominantní, že už nepotřebuje žádné doplňky okolo.

Interiér srubu

Dřevostavba vs. srub

A jak jsou na tom dnešní dřevostavby? Pokud nedáte dopustit na dřevo jako stavební materiál, ale máte pozemek uprostřed města nebo v původní zástavbě, neházejte flintu do žita. Dřevostavba sice není srub, ale je to příjemný kompromis.

Tzv. rámové dřevostavby se skládají z jednotlivých panelů, které jsou tvořeny dřevěným rámem a opláštěné cementovláknitými deskami. Vnitřek je vyplněný minerální vatou. Tyto panely se vyrábějí v halách za pomoci moderní techniky a sloupových jeřábů. Na stavbu pak putují již hotové stěny s okny, dveřmi, rozvody elektřiny a někdy dokonce i s omítkou.

Autor: Martina Spěváková

Další články z rubriky

VELOX: Osvědčený stavební systém

Martina Spěváková | 01.09.2019

VELOX: Osvědčený stavební systém

Jestliže jste ještě neslyšeli o unikátním stavebním systému VELOX, zpozorněte. Pyšní…

Neduhy dřevostaveb

25.04.2019

Neduhy dřevostaveb

Nebudeme zastírat, že dřevostavby čelí mnoha mýtům a polopravdám. V posledních 10…

Bydlení v dřevostavbě: jaké je?

Martina Spěváková | 03.10.2016

Bydlení v dřevostavbě: jaké je?

Dřevostavby se dnes skloňují ve všech pádech. Pokud jste budoucím stavebníkem a právě se…


Inzerujte na portálu

© 2024, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑