Jak na oplocení a ohrazení pastvin

+ Přidat inzerát

Jak na oplocení a ohrazení pastvin

Vydáno: 08.04.2015

Rozlehlé pastviny a ohrady plné spokojených zvířat jsou snem nejednoho z nás. Péče o ně však zahrnuje nejen správné krmivo a veterinární ošetření, ale také vhodně zvolenou ohradu. Jaký materiál zvolit, aby se zvířata nezranila a nerozutekla?

Pokud jste se rozhodli zařídit pastvinu pro vaše domácí zvířata, jistě budete řešit základní stavební vybavení, kterým je oplocení. Zvířata se nesmí rozutéct, a proto je nutné ohrazení pastvin zařídit tak, aby odpovídala jejich výšce, váze i počtu. Při úniku zvířat z pastviny může dojít k jejich zranění, k poničení majetku nebo dokonce k ohrožení života při setkání s nebezpečnými zvířaty. Proto věnujte odpovídajícímu oplocení dostatečnou pozornost, a to při jeho realizaci i stavbě.

K ohrazení a oplocení lze využít mnoho typů ohrad. Jako první rozhodnutí, které musíte udělat, je volba odpovídajícího materiálu, který použijete na stavbu. Materiál, který vyberete, nesmí ohrožovat zdraví zvířat. Použít můžete dřevo, kov, bezpečné druhy plastů a podobně. Od použitého materiálu se bude odvíjet cena, životnost, vzhled, hmotnost i odolnost ohrady, proto je nutné všechny tyto parametry zohlednit. Dbejte však také na to, aby vaše ohrada splývala a ladila s okolní krajinou.

Přenosné oplocení

Tento typ oplocení využijete zejména, pokud potřebujete využít dávkovou nebo pásovou pastvu, u kterých je nutná manipulace s ohradníky každý den. Je možné jej také postavit tam, kde pastviny nevyužíváte tak často nebo tam, kde necháváte traviny spásat. Pomocí přenosného oplocení můžete rovněž manipulovat se zvířaty, vytvářet naháněcí uličky a podobně.

Materiály používané na výrobu přenosných ohradníků musí být lehké, aby zajišťovaly snadnou manipulaci. Pamatujte, že možná budete muset ohradu instalovat do hůře přístupného terénu, ve kterém není možné využití techniky, pomocí které byste materiál na místo dopravili. Pro přenosné ohradníky se nejčastěji využívá umělá hmota nebo laminát.

Připravit pastvinu tak, aby byla bezpečná pro zvířata i lidi, nemusí být vždy snadné. Pro rizikové kácení, prořezy a jinou péči o zeleň můžete najmout práci odborníka!

Trvalé oplocení

Pro trvalé (stacionární) oplocení se můžete rozhodnout tam, kde jsou pastviny využívané pouze pro pohyb zvířat, nebo například pro zimoviště nebo fixační zařízení. Pevné oplocení můžete zařídit pomocí dřeva, kovu, plastu nebo betonu. Při stavbě ohrady můžete uvedené materiály kombinovat, například vytvořit železobetonové sloupky v kombinaci se dřevem, drátem a podobně. Dbejte však na to, kde svou ohradu stavíte, protože není vhodné například instalovat betonové sloupky do chráněných krajinných oblastí.

Výhody a nevýhody jednotlivých materiálů

  • Recyklovaný plast – Výhodou je jeho dobrý vzhled i životnost, tyto sloupky jsou na první pohled podobné kulatině.
  • Železobeton – Nevýhodou může být pořizovací cena a složitější instalace, vzhledem k jejich vyšší váze. Výhodou je však jejich stabilita a dlouhodobá životnost.
  • Dřevo – Tento materiál tvoří velice vzhledný krajinotvorný prvek a je označován jako ekologický. Nevýhodou je jeho kratší životnost, kterou však můžete prodloužit pomocí vhodných nátěrů. Výhodou je naopak příznivější cena.

Vzdálenost a výška sloupků

Vzdálenost mezi dvěma sloupky by obvykle měla být asi 4 metry. Menší vzdálenost mezi sloupky je možná v místech, kde potřebujete vyrovnat terénní nerovnosti. Vodorovné sloupky pro ohradu skotu by měly být ve výšce 30, 60 a 90 cm nad zemí.

Zamezení úniku zvířat

Pro zamezení úniku zvířat z pozemku můžeme na ohradu přidělat kulatinu nebo kovové trubky. Je však možné také využít zábrany na bázi elektrických impulzů, kterou však vybíráme vždy s ohledem na bezpečí osob i zvířat. Pro tento účel nikdy nevyužívejte ostnatý drát, který je nevhodný, neboť ohrožuje zdraví zvířat i lidí, kteří se kolem ohrady pohybují.


Autor: Jana Batelková

Další články z rubriky

VELOX: Osvědčený stavební systém

Martina Spěváková | 01.09.2019

VELOX: Osvědčený stavební systém

Jestliže jste ještě neslyšeli o unikátním stavebním systému VELOX, zpozorněte. Pyšní…

Neduhy dřevostaveb

25.04.2019

Neduhy dřevostaveb

Nebudeme zastírat, že dřevostavby čelí mnoha mýtům a polopravdám. V posledních 10…

Bydlení v dřevostavbě: jaké je?

Martina Spěváková | 03.10.2016

Bydlení v dřevostavbě: jaké je?

Dřevostavby se dnes skloňují ve všech pádech. Pokud jste budoucím stavebníkem a právě se…


Inzerujte na portálu

© 2024, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑