Bezpečnost práce: základem jsou ochranné pracovní oděvy

+ Přidat inzerát

Bezpečnost práce: ochranné pracovní oděvy

Vydáno: 10.10.2013

Pokud pracujete v odvětví, kde bezpečnost práce spočívá nejen v chování zaměstnance, ale také v pracovním oděvu, tak právě pro vás je dnešní článek. Představíme vám, jaké možnosti máte ve výběru pracovních oděvů, které jsou vhodné a které nikoliv.

Nosit pracovní oděv je pro někoho nepříjemné, ale není vyhnutí. Podle zákoníku práce je váš vedoucí zodpovědný za to, že máte ochranný pracovní oděv a je tak dodržována bezpečnost práce. V případě, že by přišla kontrola z inspektorátu, hrozí za porušování pravidel zaměstnavateli až 2 milionová pokuta.

Jaké jsou nevýhody pracovních oděvů?

Ochranná přilba je na stavbě nutností.

Proč se tedy zaměstnanci všemožně brání ochranným pracovním oděvům? Na vině je často zaměstnavatel, který nakoupí ty nejlevnější, tudíž nekvalitní, oděvy a myslí si, že má splněno. Pracovní rukavice jsou moc tvrdé a nemáte v nich cit v rukách, v mizerných botách s kovovou špičkou nevydržíte celou 12hodinovou směnu, a tak si raději pořídíte svoje vlastní oblečení, pohodlnější a mnohdy také bezpečnější. Bohužel se ale neshoduje se zákonem.

Nejčastěji diskutované téma: bezpečnost práce na stavbách

Pracovní monterky bez laclu.Dělníci na stavbách by měli nosit pracovní oděv s reflexními prvky a především ochranné přilby. Právě ony jsou mnohdy kamenem úrazu. Nevhodně zvolená velikost přilby dokáže znepříjemnit celý pracovní den. Sklouzává do očí nebo do stran a v takovém případě se stává pravým opakem - nebezpečím. Také stěžuje pohyb na lešení. Přilba je totiž vyvýšená a dělník se kvůli ní musí více ohýbat a často zavadí o trubky nad ním, což může mít za následek pád.

  • Ochranná přilba by měla být vyrobena z lehkého materiálu, nejčastěji polyethylénu. Má prodloužený zátylek a krátký kšilt. Je vhodná pro práci do -30C.
  • Montérky - na stavbu nejvhodnější pracovní oděv. Vyrábějí se i v nepromokavém provedení. Musí je tvořit kvalitní pružný materiál, který ale odolá silné mechanické zátěži. V oblasti kolenou by měli být zesílené. Pořídíte je s laclem či bez laclu a dokonce seženete i zateplené montérky.

Pracovní oděv i na zahradu

Patříte mezi nadšené zahrádkáře? Potom nesmí ve vaší výbavě chybět ani to správné oblečení na zahradu. Uvidíte, že se vám bude lépe pracovat! Pořiďte si pohodlné montérky, softshellovou bundu nebo vestu do chladnějšího podzimu a hlavně kvalitní pracovní rukavice. Ty mohou být kombinované - z vepřoviny a tkaniny, gumové, textilní nebo povrstvené na dlaních a konečcích prstů. Na zahradě se také neobejdete bez holínek.

Pracovní rukavice na zahradu. Holínky "gumáky" na zahradu.

Autor: Martina Spěváková

Další články z rubriky

VELOX: Osvědčený stavební systém

Martina Spěváková | 01.09.2019

VELOX: Osvědčený stavební systém

Jestliže jste ještě neslyšeli o unikátním stavebním systému VELOX, zpozorněte. Pyšní…

Neduhy dřevostaveb

25.04.2019

Neduhy dřevostaveb

Nebudeme zastírat, že dřevostavby čelí mnoha mýtům a polopravdám. V posledních 10…

Bydlení v dřevostavbě: jaké je?

Martina Spěváková | 03.10.2016

Bydlení v dřevostavbě: jaké je?

Dřevostavby se dnes skloňují ve všech pádech. Pokud jste budoucím stavebníkem a právě se…


Inzerujte na portálu

© 2024, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑